Engin BAYSAN | KOZA GÖNÜLLÜSÜ

KOZA: Sıcak bir YUVA

Arkadaşlar öncelikle merhaba! Bu tarz yazılar okurken özellikle insanların muhataba aldıkları kişiyi tanımasının faydalı olduğunu düşündüğümden bu yazıya kendimden bahsederek başlamak istiyorum. İsmim Engin Çanakkale’de İngilizce öğretmenliği öğrencisi, ileri yönelik değişime açık, psikoloji ve kişisel gibi konulara meraklı, Tema ve Koza gönüllüsü genç bir yetişkinim.

Bu yazıyı yazma amacım Koza’yı, etkinliklerini ve size getirilerini sizlerle paylaşmak istemem ve gelişiminizi zirveye çıkartacak olanakları görmenize yardımcı olma isteğimdendir. Öncelikle ben Kozayla sınıf arkadaşım Yahya sayesinde tanıştım ama çok çabuk etkinliklerine adapte olabildiğimi söyleyemeyeceğim. Birkaç geleneksel buluşma sonrasında –ki bu buluşmaların hepsinde yeni ve inanılmaz insanlarla tanışma fırsatı buldum-  Koza’nın gençler için yine gençlerin oluşturduğu hiçbir siyasi veya ekonomik amaç gütmeyen tamamen kazan kazan mantığına dayalı bir grup olduğunu keşfettim. Bahsi geçen sınıf arkadaşım ve bir diğer diğer sınıf arkadaşımla bir konuşma kulübü kurma fikri aydınlanma çağımdan sonra ortaya çıktı. Bu kulüple birlikte hem daha aktif hale gelip kendimize artı değerler kattık hem de sosyal becerilerimizi geliştirip yeni insanlar tanıdık – bizden çok daha iyi İngilizce bilen insanlar yardımları için teşekkür ederim.  Sadece bu İngilizce Konuşma Kulübü bile hayatımda çok şey değiştirdi diyebilirim.  –tamam spor salonu, dans arkadaşlarla kafelerde çeşitli muhabbetler güzel ama bu hem sosyal anlamda hem de alanımda gelişmeme olanak sağladı- Aynı zamanda Koza’ da diğer arkadaşların düzenledikleri gitar, davul, kara kalem atölyeleri de tam anlamıyla inanılmazdı.

Bütün bunların dışında bu sene mayıs ayında bana yurt dışında bir proje katılımcısı olmak için olanak sağlandı. İtalya da geçen 14 günü anlatmak için hangi kelimeleri seçmek doğru olur bilemiyorum. Farklı bir ülkede yine sizinkinden farklı bir ülkelerden gelmiş insanlarla tanışıp yeni şeyler öğreniyorsunuz ve de öğretiyorsunuz. Kültür üzerine katıldığım bu projede Türk gecesinde İspanyollara kahve falı mı bakmadık, Arapların lokuma düşkünlüğünü mü keşfetmedik, İtalyanlara kasap havası mı oynatmadık neler neler… Demem o ki Koza demek benim için gelişim, değişim demek oldu.

Siz neyi bekliyorsunuz???

ENGİN BAYSAN

IMG_20150327_195821 IMG_20150403_224351 IMG_20150412_204622 IMG-20150323-WA0006

 

Post a comment